Hasar Anında Yapılması Gerekenler - Uçar Sigorta
1337
page-template-default,page,page-id-1337,bridge-core-3.0.1,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.7.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-overridden-elementors-fonts,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-6,elementor-page elementor-page-1337
 

Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Değerli Sigortalımız,

Hasar her ne koşulda ne zaman meydana gelirse herhangi bir hasar durumunda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bizleri haberdar ediniz. Bunun için iletişim bilgilerimiz aşağıdaki gibidir.

Bu arada unutmayınız ki, Sigorta Genel Şartları gereği sigortalı hasardan haberdar olur olmaz en geç 5 iş günü içerisinde sigortacıyı bilgilendirmek zorundadır.  Bu gerekliliğe uymanız hem genel şartlar hem de hasar talebinizin en kısa zamanda karşılanabilmesi açısından çok önemlidir.

Hasar anında acil bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bunu mutlaka sigorta danışmanımıza  iletiniz.

Yetkilimiz size gereken yardımı hemen organize edecektir.

Hasarınızı bize ihbar ettiğinizde tarafınıza verilecek olan dosya numaranızı mutlaka not ediniz. Tüm yazışma ve görüşmelerde bu dosya numarası kullanılacaktır. Hasarınızın ödemenize kadar olan süreçte dosya numaranızı bilmeniz size kolaylık sağlayacak, işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Sizden talep edeceğimiz hasar evraklarını mümkün olduğu kadar çabuk temin ediniz ve hasar dosya numaranızı referans göstererek gönderiniz.

Hasardan haberdar olur olmaz hasarı azaltıcı her türlü tedbirleri almalısınız.

Hasarınızın tespiti için eksper görevlendirilmiş ise lütfen talimatlarına eksiksiz uyunuz.

Herhangi bir sorunuz ve dosyanızın durumunu öğrenmek için yine mutlaka 0216 422 42 42 numaralı telefondan tarafımızı arayınız veya ucarsigorta@ucarsigortaltd.com adresine mail atınız.